Warsztaty z Doradztwa zawodowego

1Zajęcia grupowe z doradztwa zawodowego są już za nami. Sama nie wiem jak i kiedy udało nam się zrealizować pięć wspólnych spotkań. Pamiętam jak dziś nasze pierwsze zajęcia, na które szłam z przekonaniem, że jestem „świetnie” przygotowana pod względem merytorycznym, dydaktycznym i wychowawczym:) Jak wielkie było moje zaskoczenie, kiedy uświadomiłam sobie, że dzieciaki z którymi przyszło mi pracować to nie książkowe przykłady, badania czy statystyki-tylko z jednej strony niesforna, a z drugiej cudowna młodzież-do której trzeba dotrzeć, zrozumieć i zaakceptować.

2Moim głównym celem było pobudzenie młodzieży do refleksji na temat własnych zdolności, zainteresowań oraz predyspozycji zawodowych.  Gdy ktoś zadał mi pytanie, czy udało się osiągnąć ten cel?- odpowiedziałabym, że „nie wiem”. Jednak ogromnie chcę w to wierzyć… Jednego jestem pewna, że zajęcia z doradztwa zawodowego przyczyniły się do poszerzenia i utrwalenia wiedzy z zakresu alternatywnych metod dokształcania po zakończeniu  szkoły gimnazjalnej, sposobów poszukiwania pracy, poprawnego pisania dokumentów aplikacyjnych.

Chcąc scharakteryzować zajęcia – należy szczerze przyznać, że mieliśmy wspólne wzloty i upadki. Bardzo miło wspominam (młodzież pewnie też…) nasze drugie spotkanie, na którym przez zabawę a dokładnie „kalambury” poznawaliśmy zawody. Oczywiście na początku kilka osób protestowało, wyśmiewając mój pomysł – jednak sama nie wiem kiedy (oni pewnie też…) przyłączyli się do wspólnej zabawy. Śmiechu było co niemiara, a dzieciaki jeszcze długo wspominały warsztaty z kalamburami.

3Młodzież z którą miałam przyjemność pracować – to kilkanaście wspaniałych indywidualności. Oni wszyscy mają szansę osiągnąć naprawdę dużo – jednak wielu się po prostu nie chce. Brak chęci jest ich głównym problemem. Są też tacy, którzy nie wierzą w siebie w swoje zdolności, a posiadane zainteresowania i umiejętności czasami traktują z przymrużeniem oka. Jednak są też i tacy (z czego bardzo się cieszę i dzięki czemu głęboko wierzę, że to wszystko ma sens), którym zależy; zależy na sobie, zależy na własnym rozwoju, zależy na własnym szczęściu, zależy na własnym życiu. We wszystkich Was wierzę i wszystkim mocno kibicuję.

4Błędy do których powinnam się przyznać – to pierwsze warsztaty, które dotyczyły autoprezentacji. Nie dość, że dzieciaki musiały siedzieć dwie godziny na zajęciach z „jakiegoś doradztwa zawodowego” z Panią, którą pierwszy raz widzą na oczy, to jeszcze kazano im przestrzegać zasad, mówić o swoich słabych i mocnych stronach. Nie wiem co sobie wtedy myślałam, czego oczekiwałam (pewnie tego, że będzie łatwo i przyjemnie) – jednak z perspektywy czasu wiem, że to było złe.

Dorota Maślanka – trener warsztatów z doradztwa zawodowego